Psikolog Behnan HASMAN

MERHABA !

1972 yılı sonbaharında Konya’ da ev hanımı anne ve Öğretmen babanın 3. Çocuğu olarak dünyaya gelmişim. Bir ağabey ve abla ile büyümenin bütün avantajlarını belki birazcık da dezavantajlarını tattım diyebilirim. İlk, orta ve lise öğrenimimi Konya’da tamamladım. Anadolu’da büyüyen bir memur çocuğu olarak psikolojik anlamda normal olanla sıradan olmayan arsındaki farklar ve nedenleri gittikçe daha çok ilgimi çekmeye başladı ve orta okuldan beri hayalim olan Psikologluk eğitimi alma planımı yine hayalim olan Hacettepe Üniversitesi’nde  tamamlama şansını kazandım.

İkinci senemden itibaren eğitimim devam ederken Ankara’da çeşitli sektörlerde  çalışarak İş dünyasını ve insanları yakından tanıma fırsatı buldum. Üniversite eğitimim tamamlanana dek bir ayağım çalışma , diğeri eğitim dünyasındaydı.

Ankara’da üniversite yıllarımı güzelleştirdiği kadar bana Psikolog olarak da çok şey kattığına inandığım amatör tiyatro oyunculuğu yıllarıma her zaman minnettarım.

Mezuniyetimden sonra yaklaşık 9 ay kadar  Ankara’da Özel bir kreşte Sorumlu Müdür ve Psikolog olarak görev yaptım. Çocuklarla yakın çalışmaktan aldığım sonsuz hazza karşın sağlık sektöründe çalışma isteğim beni Sağlık Bakanlığı’na yönlendirdi.

Çalıştığım her kurum bana eşsiz bilgi ve tecrübe kazandırdı. Diyarbakır Doğum evinde Cinsel İşlev Bozukluğu, Diyarbakır Çocuk Hastanesinde Çocuk ve ergenler ve aileleri ile çalıştıktan sonra  Eğirdir Kemik eklem hastalıkları hastanesinde bireysel terapi ve özellikle travma sonrası stres bozukluğu  konusunda tecrübem kesinlikle arttı diyebilirim. Bursa Şevket Yılmaz  Eğitim araştırma Hastanesinde yetişkinlerle Bireysel Psikoterapi, kişilik  testleri ve Nöropsikolojik testler konusunda, Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde çeşitli kişilik testleri ve yetişkinlere uygulanan zeka testlerinin yanı sıra terapi seansları ile sağlık hizmeti sunmayı sürdürdüm. Bursa Ruh Hastalıkları Hastanesi ve özellikle Bursa Nilüfer Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde Psikotik hastalarla da daha yakın çalışma imkanım olması da mesleki gelişimim anlamında ayrıca bir kazanç ve onurdur.

Son olarak Urla Devlet Hastanesi’nde yetişkin hastalar ve ergenlerle yaptığım çalışmalara, Gebe Okulunda sürdürdüğüm Gebe ve lohusa ruh sağlığı, menepozda ruh sağlığı, Yaş Alma Okulunda sürdürdüğüm, ileri yaşta ruh sağlığı, emeklilik, uyku bozuklukları gibi alanlardaki çalışmalarım, İş ve aile yaşamında İletişim Becerilerinin Geliştirilmesi konularındaki çalışmalarım ve Türk Psikologlar Derneği nden aldığım Wisc-IV Çocuklar için Zeka  Testi eğitimim eklendi.

Türkiye’nin çeşitli illerinde çeşitli hastanelerde ve bölümlerde geçen 22 yıllık çalışma yaşamım bana bir çok konuda insanlara yardımcı olma ve kendimi geliştirme imkanı sundu. Bu arada koşullar el verdiğince mesleki donanımımı artırmak için her türlü eğitim fırsatını değerlendirmeye çalıştım. Sağlık Bakanlığı, Türk Psikologlar Derneği, ve bazı özel eğitim kuruluşlarının verdiği eğitimleri mesleki ve kişisel deneyimlerimle harmanlama şansı buldum.

Mesleğimde 22 yılımı tamamladığım bu yıl sizlere hizmet sağlıyor olmaktan mutluyum. “Peki bir psikolog olarak siz nasıl dinleniyorsunuz ?” sorusuna ; “Yürüyüş yapmayı, okumayı, dans etmeyi,film izlemeyi, eşim, oğlum, en iyi dostum ablam ve köpeğimiz Dexter ile vakit geçirmeyi çok severim” diye yanıt verebilirim.

Çalıştığım Alanlar

  • Bireysel Psikoterapi ( Depresyon, Anksiyete bozuklukları..)
  • Aile Danışmanlığı
  • Cinsel İşlev Bozukluğu
  • Duygudurum Bozukluklarında Destekleyici Terapi
  • Çocuklarla Terapi ve Danışmanlık
  • Ergenlerle Terapi ve Danışmanlık
  • Bağımlılık Danışmanlığı
  • Yas Danışmanlığı
  • Psikotik Hasta Ailesinin Eğitimi,
  • Zeka Testi

Eğitimlerim ve Sertifikalarım