Duygudurum Bozukluklarında Destekleyici Psikoterapi

Normal  Duygudurum,  belirli sınırlar içinde,  fazla dalgalanma görülmeyen, kişinin kendisi ya da yakınları tarafından aşırı olmadığı görülen, gözlemlenen duygusal durumdur.  Duygudurum Bozuklukları; Taşkın Duygudurum, Çökkün Duygudurum, Sıkıntılı ve tedirgin Dugudurum olarak sınıflandırılır.

Taşkın duygudurumda ( Öfori )  Kişinin günlük yaşamında aşırı neşelilik, kendini aşırı iyi hissetmesi egemendir.  Çökkün/depresif duygudurumda    Kişinin günlük yaşamında üzüntü, elem, hüzün duygusu egemendir.  Sıkıntılı, tedirgin duygudurumda ise ( Disfori)   Kişinin günlük yaşamında tedirginlik, sıkıntı, öfke ve mutsuzluk egemendir.

Destekleyici Psikoterapi Psikodinamik temellere dayanmakla beraber danışanın ihtiyaçları dikkate alınarak,  bütüncül yani diğer psikoterapi tekniklerinden de faydalanan bir yöntemle danışana destek verir.

Eğer sizin de, bir hekimle tedavisine başladığınız teşhisi konulmuş bir Duygudurum Bozukluğunuz var ise, Psikiyatristinizle sürdürdüğünüz düzenli tedavinizin yanında Destekleyici Psikoterapi hizmeti almanız son derece yararlı olacaktır. Bu konuda da sizlere elimden geldiğince, bilgi ve donanımım ile yardımcı olabilmek, birlikte bu yolu adımlamak için yanınızda olmak isterim.